Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Recepty
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.11. 2024
Dnes má svátek Emílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jehněčí má právě sezónu, zapomeňte na předsudky a na podzim ho zkuste

1. 10. 2012 | Škola vaření

Švestky, dýně, jablka – to jsou potraviny, které si asi nejčastěji spojujeme s podzimem v kuchyni. Méně už se ale ví, že i některá masa jsou sezónní a že k podzimu v kuchyni patří zvěřina a jehněčí. Zatímco zvěřina u nás není nijak neobvyklá a většina kuchařů s ní umí zacházet, jehněčí je u nás spíše Popelkou. Je to škoda, jehněčí je skvělou sezónní specialitou.

V Česku a v dalších středo a východoevropských zemích je jehněčí spojováno především s obdobím Velikonoc. Tradice vychází z bible, kde je ovce symbolem oddanosti Bohu - některé legendy odkazují na to, že velikonoční jehně je symbolem věrného Krista, jiné, že odkazuje na oddanost Jehněčí masoAbrahámovu. Každopádně se jehně stalo součástí velikonočních tabulí před stovkami let a tradice se v některých zemích uchovala dodnes. Zajímavé ale je, že ač je u nás spojení jehněčího a Velikonoc zakořeněné, nevychází oproti většině jiných křesťanských tradic z přirozeného přírodního cyklu. Jehňata se totiž rodí především na začátku jara a v období Velikonoc jsou tedy stará pouze několik málo měsíců. Hlavní jehněčí sezóna je až na podzim, kdy dorůstají ideálního stáří šest až osm měsíců a jsou vhodná pro porážku. Jejich maso je tehdy v ideální rovnováze – je křehké a šťavnaté a zároveň už je ovce dostatečně osvalená, což velikonoční jehňata nebývají. Chcete-li tedy zkusit připravovat jehněčí speciality, nečekejte na Velikonoce – jehněčí doba přichází právě ted.

Jehněčí je jedinečné jemné maso s typickým aroma, pro které je často neprávem odsuzováno. Platí, že čím je ovce starší, tím je aroma výraznější, v čerstvém jehněčím ho při vhodné úpravě téměř nepocítíte a pochutnáte si na křehkém, jemném a šťavnatém mase. Dobře připravené jehněčí kotletky přesvědčí i zavilého odpůrce jehněčího. U mnoha lidí je tento odpor daný totiž hlavně neznalostí nebo třeba jedinou negativní zkušeností třeba se skopovým v zahraničí, kde je častější.

Jehněčí masoJehněčí maso je navíc velmi zdravé. Obsahuje minimum tuků a cholesterolu, přitom je přirozenou zásobárnou proteinů a je tak ideální pro většinu diet. Podle toho, kterou část zvolíte, můžete jehněčí grilovat (například kotletky a hřbet) nebopéct (kýta, krk, plec...). Nespočet receptů najdete ve všech kuchařkách. Jediné, co je třeba dodržovat je správná doba přípravy, maso by mělo zůstat mírně růžové. S kořením byste také měli zacházet opatrně, abyste nepřehlušili chuť jehněčího, ideálně se hodí česnek, šalvěj, rozmarýn nebo tymián, britské recepty pak milují mátu v omáčkách, které k jehněčímu podávají. 


Oblíbené recepty z jehněčího masa:

Jehněčí špíz v jogurtu
Křehké jehněčí se zeleninou, houbami a smetanou

Jehněčí kotlety s chilli a pepřem

Zdroj, foto: Sklizeno
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !