Je dobré mít po ruce
- Pro přípravu špízů jsou vhodné dlouhé jehly opatřené dřevěným nebo plastovým držadlem. Účelné jsou i dvojité jehly, na které se potraviny dobře napichují a lépe drží.- Vhodné jsou i dřevěné špejle, neboť na rozdíl od kovových jehel nebývají tak horké na dotyk a při grilování se dají snadno uchopit a otočit. Na rozpáleném roštu však mohou chytit. Abychom tomu zabránili, necháme špejle máčet půl hodiny před grilováním ve vodě. Pak zůstanou na grilu mokré a nechytnou.
Nechte si poradit
- Abychom kousky masa a zeleniny lépe nabodli a sejmuli z kovové jehly nebo špejle, potřeme je před použitím trochou oleje.- Při přípravě špízů se řídíme pravidlem, že potraviny s delší dobou přípravy krájíme na menší kousky a potraviny, které se propékají rychleji, by měly být o něco větší.
- Nedílnou součástí špízů je cibule. Pokrájíme ji na čtvrtky či osminky a rozebereme na měsíčky. Ty na jehlách či špejlích drží lépe než klasické plátky cibule.
- Maso před grilováním nesolíme, zvláště pokud předem maso marinujeme. Sůl použijeme až ke konci nebo těsně před podáváním. V opačném případě dojde působením soli k vyloučení šťávy z masa a maso bude suché.
Dokonalé jídlo pro nerozhodné
Špízy jsou ideálním pokrmem, když máme hosty. Poskytují bohatý prostor pro fantazii, umožňují vytvářet libovolné kombinace a zároveň respektují chutě každého jedlíka. Všechny suroviny si předem připravíme - alespoň dva druhy masa, slaninu, špalíčky párku a klobásy, malé předvařené brambory, plátky cukety, kousky papriky, špalíčky pórku nebo naťové cibule, třešňová rajčátka, malé žampiony či jiné houby, koření a cibuli – tou nešetříme, neboť dodává špízům skvělou chuť a vůni. A každý si na jehlu dá to, co mu nejvíce chutná.Chuťově vyladění tipy
Špízy mají spoustu názvů, a to podle toho, z kterého kouta světa pocházejí – šašliky, ražniči, kabáby..., a třeba i živáňská pečeně od našich slovenských sousedů. Kromě několika druhů masa (vepřová kýta, hovězí svíčková, jehněčí maso) se nesmí šetřit slaninou a cibulí. Kořenící směs bývá často tajemstvím hostitele, který si ji sám připravuje z různých druhů koření a bylinek.Špízů, kterými můžeme oslnit své blízké, je bezpočet, ale určitě k nim patří i kombinace masa a ovoce. Zkuste na jehly střídavě napichovat kostky masa (drůbežího či vepřového) a na stejně velké kousky pokrájená jablka, nektarinky, meruňky nebo předem namočené sušené švestky. Pro změnu můžeme kousky ovoce zabalit do tenkých plátků slaniny.
Pro výraznější chuť potíráme špízy ochuceným olejem – česnekovým, šalvějovým nebo třeba bazalkovým. Špízy na grilu můžeme během pečení potírat i pivem. V průběhu pečení pivo pronikne do všech surovin a nejen je zajímavě ochutí, ale napomáhá propečení a vytvoří dobrou kůrčičku.
Autorka: Jarmila Mandžuková