První písemná zmínka o míchaných nápojích se ale objevila až v roce 1806 v americkém časopisu The Balance, který popisoval posilující nápoj složený z několika lihovin, cukru, vody a hořkých příchutí – i podle dnešních měřítek můžeme tuto kombinaci označit za koktejl.
K největšímu rozmachu míchaných nápojů došlo paradoxně v období prohibice. V roce 1919 totiž byla ústavním dodatkem zakázána výroba, prodej i doprava opojných nápojů v USA, ale Američané tento zákaz nerespektovali. Černý trh s alkoholem jenom vzkvétal a receptury koktejlů se velice rychle množily.
Včera, dnes a zítra
V současné době patří mezi nejžádanější koktejly Mojito, Daiquiri, Cuba Libre, Manhattan nebo Cosmopolitan, které se drží na horních příčkách žebříčku popularity už pěknou řádku let. Pijeme je v létě stejně jako v zimě, i když v létě dáváme přece jenom přednost spíše nealkoholickým míchaným nápojům.
Ze surovin se těší oblibě zázvor, exotické ovoce a šťávy nebo čerstvá ovocná pyré. Míchané nápoje si vychutnáváme nejen v koktejl barech, ale čím dál častěji také doma
Není koktejl jako koktejl
Míchané nápoje jsou alkoholické nebo nealkoholické (soft drinks), to je jejich nejzákladnější rozdělení, které zná každý. Setkat se ale můžeme ještě s dalším dělením míchaných nápojů:
Podle postavení v menu - před jídlem – aperitivy
- po jídle – digestivy
Podle objemového obsahu - krátké – obsah 10 cl
- střední – obsah do 20 cl
- dlouhé – obsah 20-30 cl
Podle teploty - studené
- teplé
Podle obsahu cukru - suché
- polosuché
- sladké
Jiří Richter
předseda Pražské sekce České barmanské asociace
Buddha-Bar Hotel Prague
předseda Pražské sekce České barmanské asociace
Buddha-Bar Hotel Prague