Jsou exotické, jsou chutné, jsou kořeněné, jsou… indické. Speciality indické kuchyně si získávají mezi evropskými strávníky stále větší oblibu. Ať už jde o pikantní kebab, pálivé karí nebo osvěžující lassi...
Nejznámější ze známých
V indické kuchyni se používá maso zřídka a obvykle v menším množství, u evropských strávníků jsou ovšem masová jídla nejoblíbenější. Určitě nejznámějším jídlem, na které dnes narazíte doslova na každém kroku, je kebab (kábab). Obvykle se vyrábí z pikantně okořeněného jehněčího či kuřecího masa, které se dozlatova opeče na rožni. Kebab se připravuje buď přímo na otevřeném ohni, nebo se maso ve velkých válcích točí nad plynovým grilem a postupně se okrajuje. Podává se nejčastěji se zeleninou a rýží nebo chlebovými plackami.
Typické indické karí už není tak jednoznačné. Obvykle se jedná o malé kousky masa ve velmi silně kořeněné omáčce, podávané s rýží. Ale můžete se setkat i s čistě vegetariánským karí. Obvykle se jedná o velmi ostré jídlo.
V každé lepší restauraci se už dnes setkáte s kuřetem tandoori (tandury). Jde také o indickou specialitu, která dostala název podle pícky, ve které se připravuje. Kuřecí maso se nejprve naloží do pikantní marinády z jogurtu a koření, a poté se napíchne na dlouhé úzké jehly a v peci se upeče dozlatova. I když s typickou pecí tandoori se mimo Indii jen velmi těžko setkáte, dobrou zprávou je, že velmi chutná varianta tohoto jídla se dá připravit i na otevřeném grilu.
Chutné drobnosti
Lassi je osvěžující jogurtový nápoj smíchaný s mlékem a libovolným ovocem (oblíbené je třeba mango nebo banán) a dochucený nasládlou směsí koření (např. kardamomem, skořicí, muškátovým oříškem nebo třeba i oříšky a kokosem).
V lepších čajovnách se často setkáte s oblíbeným indickým nápojem Chai. Jde o kvalitní čaj dochucený oblíbeným kořením garam masala, často dochucený mlékem nebo smetanou.
Velmi chutné jsou i indické dezerty. Kulfi je chladivá zmrzlina s pistáciovou příchutí. Keer je lahodný indický pudink a pokud si objednáte gulab jamun, dostanete smažené rýžové kuličky polité cukrovým sirupem.
Ale nejznámější „drobností“ která u nás už skoro zdomácněla je bezpochyby čatní (chutney). Jde obvykle o velmi pikantní zeleninu (možno i ovoce), nakládanou v cukru, octu a nejrůznějším koření. Podává se v malých mističkách, obvykle jako příloha ke kari. V naší kuchyni si ovšem získává stále větší oblibu jako dochucující přísada do omáček a polévek a jeho sladká varianta se často maže na chleba místo marmelády. Příprava domácí čatní je velmi snadná, stačí jen vybrané suroviny spolu dobře promíchat a při mírném varu zredukovat na hustší kaši, kterou potom můžeme sterilovat ve skleničkách, které uložíme do lednice.
Notburga
ChytráŽena.cz