Zelenina, maso, ryby, brambory a další potraviny neleží ve vodě, a proto v ní neztrácejí své důležité živiny, a tím i šťáva zůstává uvnitř potraviny. Také barva a tvar zůstávají zachovány a hlavně podporují přirozenou chuť, proto není potřeba přidávat do jídel vařených v páře mnoho koření nebo soli. Většinou se nedává ani žádný tuk, a proto je parní hrnec jednou z nejlepších pomůcek nejen pro zdravé hubnutí, ale také pro jiné typy zdravotních diet.
Dokonce k vaření v páře nemusí být potřeba žádný speciální hrnec, takže když ho doma nemáte, stačí ten běžný s pařákem na knedlíky. Do něho nalejete přiměřeně vody, vložíte pařák a na něj maso či jiné potraviny. Samozřejmě je lepší, když si zakoupíte přímo ten speciální na vaření v páře, ale jako rychlá alternativa poslouží i klasický s pařákem. I ten totiž umožní zachování většiny hodnotných vitamínů a minerálů, vaření dietních jídel bez tuku a soli a potraviny si zachovají svoji přirozenou chuť. Ovšem ale už musíte hlídat, aby nevyvřela voda, což u speciálního nemusíte.
Pokud si ale zakoupíte přímo hrnec na vaření v páře, potraviny nebudou rozmočené a navíc se takový hrnec snadno myje. Také v něm můžete uvařit kompletní jídlo bez dozoru a bez rizika převaření, a tím můžete svůj čas věnovat čemukoliv jinému. Většina takových hrnců má tři nádoby, kde lze vařit najednou více druhů potravin. Další velkou výhodou je, že je velmi malá spotřeba vody a také elektřiny, protože ve spodní části hrnce je nádoba na vodu s topným tělesem, která funguje jako vyvíječ páry. Hned nad tím je sběrná miska na šťávu, která se uvolňuje během vaření a na ni se staví napařovací nádoby.
Pokud budete skládat potraviny do těchto nádob, ponechávejte dostatečné místo pro cirkulaci páry. Při vaření v parním hrnci používejte přibližně stejně velké kusy potravin, abyste si zajistili stejnoměrné provaření. V nádobě se nejčastěji připravují pokrmy z kuřecího masa nebo ryb, ale také různé druhy zeleniny a brambory. Do dolní nádoby vkládejte ty větší kusy potravin, například maso a do horní nádoby ty menší, třeba zeleninu a brambory. Během vaření se nedoporučuje otevírat často pokličku, protože dochází k úniku páry, a tím se prodlužuje doba vaření. Také je dobré třeba maso předem několik hodin marinovat, aby bylo vláčné. Ale třeba mraženou zeleninu můžete vařit bez předchozího rozmrazení. Jedinou nevýhodou vaření v páře je, že na mase nebudete mít tu křupavou kůrčičku, jedině před dovařením dát na 10 minutek do klasické trouby nebo na gril k dopečení.
Markéta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz