Někdo vaří rád a prakticky denně, někdo bere vaření jen jako nutnost. Ať tak nebo tak, každý preferuje jiná jídla i způsoby jejich úpravy. Dá se vůbec říct, který způsob je nejvhodnější nebo nejzdravější?
Pokud mluvíme o tepelné úpravě potravin, pak se samozřejmě jedná o vaření (včetně vaření v páře), dušení, pečení a smažení. Slouží ke zpracování těch potravin, které by v syrovém stavu byly pro člověka obtížně stravitelné nebo zcela nestravitelné. Kromě lepší stravitelnosti potravin má tepelná úprava na svědomí také případné zničení škodlivých mikroorganismů a zvýraznění chuti a vůně. V neposlední řadě tepelnou úpravou můžeme prodloužit trvanlivost potravin a nezanedbatelné není ani hledisko hygienické. Tepelná úprava by měla být dostatečně šetrná, aby zůstalo v pokrmu zachováno co nejvíce vitaminů, minerálních látek a dalších důležitých živin.
Asi nejčastější a nejzdravější způsob úpravy jídla představuje vaření:
Vaříme nejčastěji ve vodě nebo v páře, která je šetrnější, zdravější, vaření v páře bývá i rychlejší a zachovává více živin. Pokrmy vařené v páře jsou lehce stravitelné. V obchodech už existuje velký výběr speciálního nádobí, například parní hrnce. Protože při vaření ve vodě může docházet k velkým ztrátám vitaminů, potraviny (hlavně zeleninu a brambory) vkládáme vždy do vroucí vody, aby byly tyto ztráty co nejmenší.
Za zdravý a dietní způsob je považováno také dušení:
Při dušení používáme menší množství vody a někdy také tuku. Dušený pokrm musí být přikrytý pokličkou - jídlo se tak v podstatě připravuje ve vlastní šťávě, takže si zachová většinu živin a má výraznější chuť. Při dušení jídlo musíme častěji podlévat. Dusit můžeme maso i zeleninu.
Pečení:
Představuje jednu z nejstarších úprav potravin, a to většinou horkým suchým vzduchem, případně nad otevřeným ohněm. Pečené potraviny bývají také velice chutné - péct můžeme téměř vše: maso, pečivo, zeleninu... Při pečení masa se snažíme omezit množství použitého tuku.
Pečení patří ze zdravotního hlediska k méně vhodným způsobům úpravy potravin.
K nejrozšířenějším a nejoblíbenějším způsobům úpravy pokrmů všeho druhu patří smažení:
Jídlo je usmažené rychle a navíc je oproti vaření nebo dušení většinou výrazně chutnější. Bohužel smažení nepatří mezi nejzdravější a nejvhodnější způsob úpravy jídla a odborníci na zdravou výživu ho nedoporučují. Potraviny smažíme ve vrstvě tuku a při vysoké teplotě a pro člověka může být zdraví škodlivé. Na smažení proto alespoň používáme kvalitní oleje, popřípadě sádlo. Máslo je na smažení nevhodné, protože při vysokých teplotách ztrácí vitamin A a navíc vznikají škodlivé látky.
Smažené pokrmy zatěžují trávení a nejsou vhodné ani při některých onemocněních a dietách. Smažená jídla navíc představují opravdovou kalorickou bombu. Konzumovat bychom je proto měli co nejméně.
Stejně oblíbené jako pečení bývá grilování:
obzvláště v létě jsme si zvykli trávit čas grilováním na zahradě. Kvalita grilovaného pokrmu závisí na způsobu grilování - záleží na tom, jestli grilovaná potravina přichází do přímého styku s plamenem a zda tuk (v případě masa a uzenin) odkapává do ohně. Jistě chápete, který způsob grilování je zdravý a který nevhodný... Při grilování je dobré používat hliníkové tácky, které zabraňují případnému odkapávání tuku do ohně a tím vzniku rakovinotvorných látek. Maso je také vždy potřeba dobře propéct, aby se zničily choroboplodné zárodky v něm obsažené.
Který způsob úpravy potravin preferujete, je jen na vás. Hlavní je, abyste měli z vaření radost. Vařte i jezte s láskou, dobrou chuť!
ChytráŽena.cz