Pokračování článku:
Káva - součást historie i kulturyZdá se, že odtud už je jen krůček k rozhodování, zda si pořídit domů
kávovar. Káva z kvalitního kávovaru je bezesporu výborná, k našemu
zdraví šetrná, nad čím se ještě musíme při tomto rozhodování zamyslet?
„Určitě je třeba myslet na údržbu,“ říká Petr Šustek,
„žádný kávovar není bezúdržbový.“ K údržbě patří čištění sítka, u automatických kávovarů prostor pod pístem, který lisuje umletou kávu. A samozřejmě nelze zapomínat na odvápnění.
„V žádném případě nelze čistit kávovar octem,“ upozorňuje Petr Šustek na zavedený domácký způsob,
„ocet by mohl poškodit některé součástky v kávovaru, proto je třeba použít přípravek doporučený výrobcem. Odměnou za dobrou a šetrnou péči bude výborná káva a méně vydání za opravy.“ Kávovarů je na trhu velké množství a při výběru hraje roli kapacita, rozmanitost funkcí a z toho vyplývající cena. Malý pákový kávovar připraví skvělou kávu, ale její příprava trvá nějakou tu chvilku, chceme – li tedy pořádat kávové dýchánky nebo máme početnou rodinu, vyplatí se plně automatický kávovar. Ovšem se stoupajícím počtem funkcí stoupá i cena, má tedy smysl kupovat jen ty funkce, které opravdu hodláme využívat.
Kávovar si však žádá i výběr vhodné kávy. Každý si jistě vybere podle své chuti a podle ochoty, kolik do kávy investovat.
„Pokud chcete šetřit své tělo i kávovar, doporučuji jednoznačně kvalitní a tím i dražší druhy kávy,“ radí odborník,
„kvalitní káva má svou cenu a po zpracování a upražení se pod 500 Kč za kilogram nedostane.“ Chuť kávy však ovlivní i voda, záleží na obsahu minerálů. Proto stejná káva může chutnat různě, i zde můžeme experimentovat. Je však třeba mít na paměti, že do kávovaru nepatří perlivá voda! Kdo rád sladí, musí počítat s tím, že chuť kávy ovlivní i cukr. Tedy aby bylo jasno, každý cukr sice sladí, ale ne vždy je stejně zpracován, a proto se i jeho chuť liší.
Chceme – li si vychutnávat dobrou kávu každý den, nesmíme zapomenout ani na správné skladování. I na to má Petr Šustek okamžitou odpověď: „
Málokdo ví, že pražením zrn vystoupí na povrch olej – a o ten nám při přípravě kávy jde - který při nevhodném skladování žlukne a káva se kazí. Káva rovněž snadno pohlcuje pachy z okolí, proto není vhodné uchovávat ji v zakouřeném prostředí. Káva prostě potřebuje chránit před okolními vlivy. “Vedle těchto úvah o dobré kávě se naskýtá otázka –
jak je to s instantní kávou, není to vůči kávě prohřešek? Co vlastně pijeme, když ráno v rychlosti přelijeme pár lžiček drobných granulí nebo prášku horkou vodou?
„Nedá se říci, že instantní káva je prohřeškem vůči tomuto nápoji, je to vlastně káva, která byla už jednou uvařená a poté zpracovaná odpařením vody. Výsledkem procesu je kávový extrakt. Nevýhodou instantní kávy je, že spotřebitel musí důvěřovat výrobci, že použil kvalitní kávová zrna. U zrnkové kávy je totiž i laik schopen podle velikosti zrn rozpoznat nekvalitní kávu a vlastní výběr kávy je dalším z požitků spojených s konzumací černého nápoje,“ zakončuje poutavé vyprávění Petr Šustek.