-Komerční sdělení-
Kdo by neměl rád ovoce? Jde přeci o přirozený zdroj vitaminů a energie. Čerstvé ovoce ho sice obsahuje nejvíce, ale když dostaneme chuť na maliny zrovna v zimě, je příjemné mít nějaké v záloze v jakékoli formě.
Když dáme v sezóně nějaké čerstvé ovoce zamrazit, můžeme se na zavařování či želírování vrhnout kdykoliv během roku. Až bude čas a chuť. Třeba v současné době lock-downu může být příprava zásob na zimu pěknou rodinnou aktivitou.
Kromě zamražených ovocných zásob můžeme při přípravě džemů a zavařenin sáhnout samozřejmě i po sezonním ovoci. Vždyť džemy nejsou jen z jahod a na pultech dnešních supermarketů najdeme každý měsíc nějaké ovoce. Na podzim zavařme hrušky či švestky. V zimě a na jaře se můžeme pustit do zavařenin ze zimních jablek, citrusů či zázračného rakytníku, taktéž nazývaného citron severu. Malé oranžové kuličky se totiž nejlépe obírají právě v tuhých mrazech. Z této na vitamin C blahodárné rostliny připravíte sirup, džem i marmeládu.
A jak že to zavařování a želírování probíhá?

Vyznáváte-li zdravý životní styl, doporučujeme vyzkoušet třtinový želírovací cukr, který má mírně karamelovou chuť a obsahuje více zdraví prospěšných látek. V nabídce Labety je také tento cukr v BIO kvalitě. Jste-li příznivcem co nejpřirozenějšího vaření, sáhněte po citrusovém Ovocném pektinu, který je 100% rostlinného původu, nebo vyzkoušejte nové JamFixy s ovocným pektinem, které obsahují pouze cukr, ovocný pektin a kyselinu citronovou.
Veškerý sortiment seženete celoročně na www.labeta.cz nebo na pultech vybraných řetězců.
Nechce se inspirovat našimi recepty:
Rakytníkový sirupRakytníkový sirup není tak pracný, jak se zdá. Nejvíc nepříjemné je otrhávání bobulek rakytníku. Když ale ostříháte celé větvičky a dáte je zmrazit, půjdou sundat mnohem snáz! Co potřebujete: 500 g rakytníku, 250 g BIO Třtinového želírovacího cukru 3:1 Labeta, 500 ml vody Postup: Ať už rakytník otrháte čerstvý nebo mražený, povařte jeho bobulky pár minut ve vodě. Až lehce zchladnou, směs promixujte. Tím se dužina rozpadne a přes sítko se zbavíte semínek. Propasírovanou tekutinu stačí svařit s želírovacím cukrem od Labety, a protože rakytník je hodně kyselý, nepřidáváme už ani citrón, ani kyselinu citrónovou. Vroucí sirup naplníme do vyvařených skleniček, alkoholem dezinfikujeme víčka i hrdla a po uzavření otočíme dnem vzhůru. |
|
Citronová chia marmeládaPotřebujete: 750 g citronů (oloupaných, bez blanek), 3 lžičky citronové kůry, 6 lžic cukru, Třtinový želírovací cukr 4:1 Labeta, 1,5 lžičky chia semínek Postup: Citrony oloupeme, jednotlivé měsíčky zbavíme blanek a pokrájíme na menší kousky. Při odstraňování blanek jsme důslední, předejdeme tak zhořknutí marmelády. Citrony rozmixujeme, přidáme citronovou kůru a třtinový želírovací cukr 4:1. Směs dobře promícháme a povaříme 3-5 minut. Po odstavení z plamene vmícháme chia semínka a hotovou marmeládu plníme do sklenic. Zavíčkované sklenice otočíme dnem vzhůru a necháme při pokojové teplotě zchladnout. Naše tipy • místo mixování můžeme citron pokrájet na malé kousky a před přidáním želírovacího cukru 5 minut povařit. Místo hladké marmelády tak vznikne zavařenina s kousky ovoce. • po uvaření je marmeláda řidší. Je třeba myslet na to, že ji zahustí chia semínka a jako každý džem k tuhnutí přispěje také zchladnutí. |
Labeta - tradiční český výrobce z Polabí
Labeta je tu pro všechny, kteří poctivě zpracovávají ovoce do džemů, marmelád, želé a ovocných šťáv. Také pro ty, kteří potřebují mít raz dva navařeno. Labeta je již 25 let synonymem tradičního českého zavařování, pečení a vaření ve výtečné kvalitě. Labeta je vaše jistota v kuchyni – usnadňuje práci a šetří čas. Labeta, raz dva navařeno.