Nápoje a dezerty tvoří nezanedbatelnou součást egyptské kuchyně a stolování. Bývají obvykle podávány na konci po všech stránkách velmi rozmanité hostiny (pokud se stravujete v opravdu tradičních egyptských podnicích či rodinách), což jim ovšem nijak neubírá na chuti ani atraktivnosti. Ba právě naopak: po důkladně okořeněném jídle vám určitě přijde k chuti sladký dezert nebo některý z vynikajících nápojů egyptské kuchyně…
Nápoje
Tradiční káva
Na závěr stolování se obvykle podává káva. Jedná se o pravou silnou tureckou kávu připravovanou v džezvě, která má v Egyptě vlastní název - kunaka. Někdy je do ní podle beduínské tradice přidáván kardamon a muškát.
Tradiční egyptská káva obsahuje jen velmi malé množství vody (cca 60 ml). Egypťané rozlišují 4 druhy kávy podle množství cukru, které se do ní přidá.
- Sada je prostá káva bez cukru
- do kávy Ar-riha, zvané též „káva s vůní“, se přidává ½ lžičky cukru
- Mazbut – „pravá káva“- je tvořena stejným poměrem kávy a cukru
- a do kávy Zivada jsou přidávány 2 lžičky cukru na šálek
Zvláštnosti egyptského čaje
Lahodným a jedním z nejpopulárnějších nápojů v Egyptě je čaj Kardake slazený tamarindovou šťávou, která se vyrábí z lusků stromu Tamarind indický, jejichž dřeň je bohatá na vitamín C. Čaj samotný je vyráběný ze sušených rudých okvětních lístků ibišku.
Do černého čaje se zase s oblibou přidávají lístky máty peprné.
Historické víno
Za zmínku jistě stojí i vynikající vína pocházející z Egypta. Pěstování vinné révy a výroba vín má v Egyptě tradici dlouhou více než 4 600 let a staré egyptské recepty dokazují, že ho Egypťané používali také k léčení. Lahodná vína se pěstují ve vinicích v deltě Nilu. Například Omar Chajjám – suché, těžké červené víno, Rubis d´Egypte – osvěžující růžové suché víno, Village Gianaclis – trpké, suché bílé víno, Cru de Ptolemées – polosuché, bílé víno.
Další favorité
Velmi oblíbeným nápojem je také čerstvě lisovaná šťáva z pomerančů, citrónů, nebo z cukrové třtiny, anýzový nápoj rakie (který se zde nazývá Zibab) a jediné domácí pivo Stela, které je příjemně lehké.
Muslimové pijí běžně ke všem pokrmům vodu, která se zde nazývá baraka a neobsahuje kysličník uhličitý. Pro turisty se najde v restauracích i alkohol.
Dezerty
Dezert tvoří sladkou tečku za celou hostinou. Egyptské dezerty jsou většinou velmi sladké a zasytí. Obsahují převážně oříšky, rozinky a většinou jsou zality medem.
Umm ali je jedním z národních egyptských dezertů. Jedná se o rozinkový koláč namočený v mléce a servírovaný ještě za tepla.
Kanafa je dezert z proužků těsta smažených na horkém grilu a plněných ořechy, masem, nebo různým sladkým ovocem.
Mahallabiyya je sladký rýžový pudink a je podáván s pistáciovými oříšky.
Tradiční baklava, která se připravuje z filo těsta, medu a ořechů, patří mezi ty méně sladké.
Naopak Basbousa, která je připravovaná ze semolinového těsta namočeného do medu zasypaného ořechy, je velmi sladkým dezertem.
Vyzkoušejte některé z tradičních receptů Egyptské kuchyně!
Egyptská kuchyně - Baklawa
Egyptská kuchyně - Skořicový čaj -´Irfa
Sahlab - egyptský kořeněný nápoj
Čtěte také:
Egyptská kuchyně - Pohled do historie
Průvodce egyptskou kuchyní – národní pochoutky a speciality
Průvodce egyptskou kuchyní – pochoutky ze zeleniny, masa a ryb
Cestujeme po Egyptě – Sinaj a Rudé moře
Cestujeme po Egyptě – Krásy pouště
Cestujeme po Egyptě – Sedm tipů pro milovníky dobrého jídla a pití
Zdroj: Egypt travel
Notburga
ChytráŽena.cz