Máslo utřeme s trochou mouky, přidáme všechny ostatní suroviny a uhněteme pevné těsto. To rozdělíme na tři části. Každou rozválíme na tenký plát, který položíme na plech vyložený papírem na pečení a můžeme začít s plněním. Jako šablona nám poslouží ráfek dortové formy. Necháme asi centimetr volný okraj a naneseme na prst silnou vrstvu makové, povidlové či tvarohové náplně. Ozdobíme podle fantazie a chuti plátky mandlí a měsíčky oloupaného jablka, které jsme obalili ve skořicovém cukru a poté koláče vykrojíme. A pozor, povidla se někdy roztékají. Pokud ale uděláte okraj z makové náplně, roztékat se nebudou a povidlový koláč bude jedna báseň. Potom už stačí počkat asi půl hodiny, než koláče vykynou, vejcem pomašlovat jejich okraje a dát je péct na 220 stupňů 10 až 15 minut do zlatova. Po upečení ještě zatepla okraje pomašlujeme rozpuštěným máslem s trochou rumu a necháme koláče vychladnout. Poté je můžeme servírovat samostatně a nebo narovnat na sebe jako dort a podle vlastní fantazie ozdobit.
Maková náplň:
Svaříme mléko, přidáme cukr, povidla a špetku skořice, nakonec mletý mák a všechno pořádně provaříme, až vznikne hustá hmota.
Tvarohová náplň:
Do tvarohu vmícháme pudinkový prášek, žloutky, cukr, případně trochu citronové kůry a tvarohová náplň je hotová.
*
Původní znění receptu podle Magdaleny Dobromily Rettigové:
NĚMECKÉ KOLÁČE
Půl libry čerstvého másla dobře s moukou utří, to jest dřív se máslo utře, pak se mouka do něj po lžíci přisejpá; vezmi dva žejdlíky dobré sladké smetany, vraz do ní osm žloutků, dej asi pět lžíc hustých kvasnic, dva loty tlučeného cukru, všecko to dobře rozkloktej, pořád po troškách přilívej a zase mouky přidávej, až je to všecko v hromadě. Těsto musí hezky tuhé být a musí se tak dlouho vytloukat, až se dělají puchýře, pak je nech zkynout, osol, dej drobnince krájenou citronovou kůru a trochu květu do toho, zamíchej a dej na vál; nastříkej velkých kulatých papírů, pomaž je rozpuštěným novým máslem, vezmi vždy takový kousek těsta, co by na jeden koláč zapotřebí bylo, a jen na stéblo tenince ho na ten papír rozválej, dobře připraveným tvarohem, makem neb povidlama na prst tlustě namaž a udělej pěkný okoleček, totiž musíš těsto s nožem ohrnout, pomaž ty okolky s rozkloktaným vejcetem. Jsou-li koláče tvarohové, i trochu vejci pomaž, nech je upect, vystydnout a pak pěkně cukrem posypané všecky na hromadu vyrovnej - vždy se dá jeden povidlový, jeden makový, jeden tvarohový, až jsou všecky. Také se můžou papíry vždy jeden menší než druhý stříhat, až jsou všecky; pak se rovnají, až přijde nejmenší navrch, a tak to vyhlíží jako vči a okrášlí to stůl.
Čtěte také článek o Kuchařské pohotovosti:
Kuchařská pohotovost zachrání vaše oslavy!