Srnčí hřbet vykostíme, očištěné maso svážeme do válečku, opepříme, posypeme nadrceným jalovcem, nasekaným tymiánem a dáme nejlépe přes noc zaležet. Zbylé kosti i se šlachami dáme do trouby na 180 stupňů, a než se opečou, připravíme si základ na omáčku. Na rozškvařené slanině orestujeme na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu a poté cibuli, a vše zalijeme vínem a vývarem. Přidáme celý jalovec a větvičky tymiánu, lehce osolíme, uvedeme k varu a do vroucího základu přidáme opečené kosti. Za občasného dolévání vody vaříme co nejdéle, ideální je až 8 hodin. Poté scedíme, přidáme brusinky a svaříme na polovinu. Na závěr, bude-li potřeba, dochutíme omáčku solí a pepřem.
Maso, které se mezitím zaleželo, osolíme, zprudka opečeme na oleji a vložíme asi na 45 minut do trouby na 80 stupňů, nebo „na jehlu" na 55 stupňů.
Mezitím si připravíme odpalované noky: Ve vroucím mléce rozehřejeme máslo, přidáme špetku muškátu, pepře a soli, a poté postupně vmícháváme krupici, dokud nevznikne husté těsto. Až se přestane lepit na dno i stěny hrnce, stáhneme ho ze sporáku. Do zchladlého těsta zamícháme žloutky a pomocí dvou lžic tvarujeme noky, které v rozpáleném oleji opečeme do zlatova.
Pokrm navíc můžeme doplnit další přílohou: vařenou růžičkovou kapustou, kterou se špetkou cukru a soli orestujeme na slanině.
Rady:
Při drcení jalovce využijte hmoždíř.
Tymián můžete použít čerstvý i sušený.
Kvalita vína se projeví na výsledné chuti pokrmu.
Omáčku můžete na závěr dochutit portským vínem.
Maso opečte ze všech stran, aby se zatáhlo a zůstalo šťavnaté.
Čtěte také článek o Kuchařské pohotovosti:
Kuchařská pohotovost zachrání vaše oslavy!